Ubuntu Şifre Sıfırlama Nasıl Yapılır?

ubuntu şifre sıfırlama, Ubuntu root yetkisine sahip sunucularda bazen şifre unutma durumları ile karşılaşabiliyoruz. Bu gibi durumlarda sorunsuz veri kaybı olmadan 2 dakika içerisinde şifre sıfırlama işlemi sağlayacağız. Aşağıda bulunan adımları takip ederek sıfırlama işlemi yapabilirsiniz.

Ubuntu Root Şifresi Sıfırlama

Öncelikle ubuntu işletim sistemimizi ‘Recovery Mode‘ üzerinden başlatmamız gerekiyor. Recovery Mode için sunucuya restart atarak Shift tuşuna arka arkaya basıyoruz. GNU Grub ekranı karşımıza geldiğinde *Ubuntu seçeneğinin üstüne gelerek ‘e’ tuşuna basarak grub paneline giriş sağlıyoruz.

ubuntu grub
ubuntu grub

Grub panelimize giriş sağladıktan sonra yön tuşları yardımıyla hareket ediyoruz. Yön tuşları yardımı ile panelde aşağıya gelerek ilgili satırı buluyoruz. “ro maybe-ubiquity” Ve ilgili kelimeleri siliyoruz.

Not: ro maybe-ubiquity yazan kısım sizin grub panelinizde ro kelimesinden sonra farklı olabilir. Bu durum çokta önemli değildir. RO tarafına kadar silme işlemi sağlıyoruz.

ubuntu şifre sıfırlama 1
ubuntu şifre sıfırlama 1

İlgili kelimeleri sildikten sonra aşağıda bulunan kodu yazıyoruz.

 rw quiet init=/bin/sh

İlgili kısım aşağıda ki gibi olması gerekmektedir.

ubuntu şifre sıfırlama 2
ubuntu şifre sıfırlama 2

İşlemleri sağladıktan sonra CTRL+X kombinasyonu ile grub panelinde yaptığımız değişiklikleri kaydederek önyükleme işlemi sağlıyoruz. Yapmış olduğumuz işlemler sonucunda Linux çekirdeğine okuma ve yazma yetkisine sahip oluyoruz.

Kod satırı geldiğinde artık şifremizi sıfırlama işlemi sağlayabiliriz. passwd root veya şifresini sıfırlamak istediğiniz kullanıcıyı passwd username yazarak şifre sıfırlama sağlayabilirsiniz. Ardından aşağıda bulunan komutu girerek makineyi yeniden başlatıyoruz. Sunucu açıldığında belirlediğiniz şifre ile girebilirsiniz.

exit

Yorum yapın