VDS Sunucu Kimler İçin Uygun

VDS sunucu olarak bilinen bu sanal sunucunun kimler için uygun olduğuna karar verebilmek adına öncelikle hangi özelliklere sahip olduğunu bilmek gerekir. Sanal sunucu fiziksel bir sunucunun özel bir sanallaştırma teknolojisi kullanılarak birden fazla sonucu bölünmesi ile meydana gelen sunucu türüdür. Bu sunucu türü için VDS kısaltması kullanılır. Virtual Dedicated Server kelimelerinin kısaltılması ile elde edilen bu terim sanal atanmış sonucu ya da sanallaştırılmış fiziksel sunucu olarak Türkçe diline çevrilir.

Sanal sunucu sanallaştırma yönteminin farklı işletim sistemlerinde çalışmasına dair imkan yaratır. Bu durum tek bir fiziksel sunucunun aynı anda hem Linux hem de Windows işletim sistemi alt yapısına uygun hale gelmesini sağlar. Bunun yanı sıra sanallaştırma işlemi kaynak ve veri kullanımı ile ilgili güvenlik konularında da etkin çözümler sunuyor olması sebebiyle güvenli bir kullanıma sahiptir.

Sanal Sunucu Nasıl Kurulur?

VDS sunucu kullanacaklar bilinmesi gereken en önemli konu sanal sunucunun nasıl kullanılacak olduğudur. Eğer bir internet sitesi fiziksel sunucu üzerinden yayın yapıyorsa internet operasyonları esnasında farklı etkenler dolayısıyla problemlerle karşılaşması söz konusu olabilir. Söz konusu olan paylaşımlı hosting olduğunda meydana gelen problemler çok daha sık tekrar edecektir. Bu durum sunucu sanallaştırma yöntemi ile ortadan kalkabilecek bir problemdir.

Sanal sunucu kurmak için öncelikle fiziksel bir sonuca sahip olmak gerekir. Sanallaştırma işlemi genellikle sunucuda kullanımı gerçekleşen işletim sistemi üzerinden sanallaştırma yazılımı yüklemek yöntemi ile gerçekleşmektedir. Bu konsepti kullanan firmalar aynı makine üzerinde birden fazla sunucu kurmak için bu yöntemi tercih etmektedir. Bu durum aynı makine ve işletim sistemi içinde birden daha fazla işletim sistemi çalıştırma imkanı oluşturuyor olması sebebiyle avantajlı bir kullanım sunar.

Yenilikçi Bir Sistem: VDS

yenilikçi sistem vds
yenilikçi sistem vds

VDS sunucu kimler için uygun sorusuna tek bir şekilde yanıt vermek mümkün değildir. Birçok farklı işletme tarafından tercih edilen bu sistem yenilikçi bir sistem olması sebebiyle dikkat çekmektedir. Ticari barındırma hizmetleri alanında tercih edilmesinin kesinlikle mümkün olduğunu dile getirmek yanlış olmaz. Bunun yanı sıra kendi sunucusuna sahip internet siteleri içinde tercih edilebilir. Bu sayede fiziksel sunucuları iyileştirme bağlamında etkili çözümler sunar.

Fiziksel sunucular üzerinden gerçekleştirilen sunucu sanallaştırması fiziksel sunucular üzerinden yapılan işlemlerin tamamının sanal sunuculara da yapılmasını mümkün hale getirir. Bunun yanı sıra işlemler çok daha hızlı ve kolay şekilde tamamlanır.

VDS Kullanmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Eğer VDS kullanmak istiyorsanız bu sanal sunucunun özellikleri hakkında mutlaka bilgi sahibi olmanız gerekir.

Sanallaştırma işlemi esnasında sunucuya ait olan donanımların tamamı birbirinden ayrıştırılır. Bu şekilde meydana gelen izolasyon sanal sunucu hakkında en yüksek verimlilik artışını açığa çıkarıyor olması sebebiyle önemlidir.

Tek bir fiziksel sunucudan daha küçük ve farklı işletim sistemleri üzerinde çalışan birçok sunucunun oluşturulması VDS ile sağlanan avantajlar arasında yer alır. Bu ve bu gibi özellikler VDS kullanmak için bilinmesi gerekenler listesinde yer alır.

Sanal Sunucu Hangi Alanlarda Kullanılır?

sanal sunucu
sanal sunucu

Sanal sunucu kurulumu kolay bir iş olması sebebiyle internet dünyasının bir çok alanında ilgi uyandıran ve tercih edilen bir teknoloji haline gelmiştir. Bilgisayarınıza sana sunucu kurmak için donanım ve yazılım tarafından yoğun bir istek ve ihtiyaç listesi ile karşılaşmasınız. Bu gibi etkenler göz önünde bulundurulduğunda sana sunucunun alanları listelemek gerekirse;

  • Küçük ve orta hacimli trafikler
  • Hız ve performans sorunu yaşayanlar
  • Trafik dalgalanmaların da şikayet yaşayanlar
  • Sunucu kaynaklarının yetersiz olduğunu düşünenler
  • Tek bir fiziksel sunucu üzerinden daha fazla site için iyi bir barındırma hizmeti almak isteyenler
  • Podcast yayını yapanlar
  • Veri yedeklemesi için sunucu tarafında nitelikli çözümlere ihtiyaç duyan internet siteleri
  • Web yazılımlarını sunucuda tutmak ve sonucu üzerine çalıştırmak isteyen internet siteleri VDS tercih edecekler arasında yer alır.

Yorum yapın